Startuje Betclic 1 Liga. Na tych zawodników warto zwrócić uwagę


W cieniu ekstraklasy do gry wracają dziś kluby pierwszoligowe. Których graczy warto śledzić szczególnie?

17 lipca 2025 Startuje Betclic 1 Liga. Na tych zawodników warto zwrócić uwagę
Norbert Barczyk / PressFocus

Spotkaniem pomiędzy Śląskiem Wrocław a Wieczystą Kraków zainaugurujemy 78. w historii sezon na zapleczu Ekstraklasy. Latem Betclic 1 Liga wzbogaciła się o nowych, interesujących zawodników. Przedstawiamy nazwiska, o których na krajowym podwórku w niedalekiej przyszłości może być naprawdę głośno.


Udostępnij na Udostępnij na

W letnim okienku transferowym pierwszoligowe kluby dokonały wielu wzmocnień, sprowadzając do siebie zarówno doświadczonych graczy, jak i młode talenty. Wśród nowych twarzy nie brakuje obcokrajowców, a także piłkarzy powracających do Polski po przygodach w innych ligach, jak chociażby Karol Fila czy Carlitos.

Oto zawodnicy, których naszym zdaniem warto obserwować już od pierwszych kolejek nowego sezonu.

Sebastian Ernst (ŁKS Łódź)

Do ŁKS-u przeniósł się na zasadzie wolnego transferu. W 2. Bundeslidze rozegrał łącznie 211 spotkań, zdobył 15 goli i zaliczył 19 asyst. Jak zapewniał po podpisaniu kontraktu dyrektor Radosław Mozyrko, Ernst to zawodnik kompletny, potrafiący kontrolować tempo gry i dobrze rozgrywający piłkę w środkowej strefie boiska.

W ostatnim sezonie występował głównie jako defensywny pomocnik, ale równie pewnie radzi sobie wyżej. Gra w Niemczech nauczyła go szybkiego podejmowania decyzji. Znakomicie czyta grę rywali i często przerywa akcje. W Łodzi może stać się istnym motorem napędowym środka pola.

Luka Marjanac (Śląsk Wrocław)

Dołączył do Śląska Wrocław z ND Gorica. To 22-letni skrzydłowy o dużym potencjale ofensywnym. W zeszłym sezonie strzelił 12 goli i był jednym z kluczowych graczy na zapleczu słoweńskiej ekstraklasy. Tamtejsze media chwaliły jego szybkość i zdolność do gry jeden na jeden. Zwracano uwagę na dobre wykończenie akcji oraz pracę bez piłki.

Bośniak dał się dotychczas poznać jako zawodnik wszechstronny, mogący występować zarówno na obu skrzydłach, jak i na „dziesiątce”. W czwartek szkoleniowiec Śląska poinformował jednak, że Marjanac opuści pierwsze ligowe kolejki z powodu kontuzji kolana. Absencja młodego zawodnika ma potrwać od dwóch do czterech tygodni.

Nico Baier (GKS Tychy)

20-latek ma za sobą występy w rezerwach niemieckiego SV Darmstadt. W poprzednim sezonie regularnie trenował z pierwszym zespołem, dwukrotnie znalazł się nawet w kadrze meczowej. Baier wyróżnia się techniką i kreatywnością w ataku. Świetnie czuje się z piłką przy nodze. Dobrze łączy grę ofensywną z obowiązkami defensywnymi. Jego zdolność do zmiany tempa akcji oraz dobre warunki fizyczne mogą okazać się bardzo cenne dla tyskiego zespołu w nadchodzącej kampanii.

Nico Adamczyk (GKS Tychy)

W barwach Borussii Dortmund U19 grał w młodzieżowej Lidze Mistrzów. W ostatnim sezonie wystąpił w 14 spotkaniach, zdobywając dwie bramki. Adamczyk imponuje swoją fizycznością. Ma 189 centymetrów wzrostu i dobrze radzi sobie w powietrzu. Jego największym atutem jest jednak czytanie akcji. Potrafi asekurować kolegów i sprytnie odcinać podania.

Julian Lelieveld (Wisła Kraków)

To holenderski obrońca z doświadczeniem w Eredivisie. Tamtejsze media chwaliły go za podłączanie się do akcji ofensywnych, choć jego liczby w ostatnich dwóch sezonach nie były imponujące. Potrafi wyprowadzić piłkę ze strefy obronnej i dobrze radzi sobie pod presją. W Krakowie powinien wypełnić lukę, która pojawiła się w wyniku poważnej kontuzji Rafała Mikulca.

Julius Ertlthaler (Wisła Kraków)

Ostatnie półtora roku spędził w Tychach. Ma za sobą kapitalną wiosnę, którą zakończył z siedmioma golami i trzema asystami na koncie. Niejednokrotnie wybierany był najlepszym zawodnikiem spotkania przez kibiców GKS-u. Po transferze do Wisły niezwykle ciekawie zapowiada się jego współpraca z Angelem Rodado, królem strzelców z poprzedniego sezonu.

Axel Holewiński (Polonia Bytom)

Młody bramkarz to drugi Polak w tym zestawieniu. Pogoń Szczecin niedawno ponownie wypożyczyła go do Polonii Bytom. Wcześniej – w rozgrywkach drugoligowych – wyróżniał się refleksem i grą na linii. Jest także ceniony za dobre ustawianie się przy stałych fragmentach gry i efektowne interwencje. Znacznie przyczyniły się one do sukcesu śląskiej drużyny w ubiegłej kampanii.

Jacky Donkor (Wieczysta Kraków)

Belgijski skrzydłowy, który wcześniej występował m.in. w Excelsiorze Rotterdam, FC Dordrecht i Fortunie Sittard. Wrażenie może robić przede wszystkim jego dobre wyszkolenie techniczne, nienaganny drybling oraz zdolność do gry kombinacyjnej.

Donkor do Wieczystej Kraków dołączył na mocy dwuletniego kontraktu. W poprzednim sezonie 26-latek zdobył pięć bramek na boiskach drugiej ligi holenderskiej.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze